Naša optika si zakladá na maximálnej kvalite okuliarových šošoviek, preto si dôkladne vyberáme renomovaných dodávateľov okuliarových šošoviek s požadovanými certifikátmi kvality. Z nášho portfólia najčastejšie ponúkame okuliarové šošovky od českého výrobcu Omega Optix, pod ktorú patrí aj výhradná distribúcia okuliarových šošoviek značky Nikon, od francúzskej firmy Essilor a nemeckú kvalitu od spoločnosti Carl Zeiss a iných.
U nás Vám ochotný personál poradí, ktoré okuliarové šošovky budú pre Vašu korekciu a podľa Vašich preferencií najvhodnejšie. Predstavíme si základné typy, prevedenia, materiály a povrchové úpravy na okuliarových šošovkách. Zo školy už všetci poznáme, že okuliarové šošovky sa štandardne delia na spojné, ktorými korigujeme ďalekozrakosť a rozptylné, ktoré slúžia na korekciu krátkozrakosti. Jednoducho ich rozoznáme tak, že spojka bude v strede hrubšia a na kraji tenká, rozptylka naopak. Čo je ale pre mnohých veľká neznáma sú tórické okuliarové šošovky, ktoré nosí mnoho ľudí, ani o tom nevie. Tie majú okrem základnej guľovej plochy ešte prídavnú tórickú, ktorá geometricky pripomína tvar sudu. Sú určené na korekciu astigmatizmu, čo je refrakčná chyba, pri ktorej najčastejšie rohovka nemá tvar guľatej lopty, čiže nemá pravidelné zakrivenie, ale skôr šišky, pretože je v jednej alebo 2 osiach viac alebo menej zakrivená.
Najbežnejší a najjednoduchší typ prevedenia okuliarových šošoviek je jednoohniskový typ. Názov je odvodený z toho, že majú len jedno ohnisko. Tieto šošovky majú po celej ploche rovnakú optickú mohutnosť, čiže po celej ploche sú rovnaké dioptrie. Požívajú sa na korekciu jednoduchých refrakčných chýb, ako sú ďalekozrakosť a krátkozrakosť.
Čo v prípade, že máte dlhé ruky, nevidíte si prečítať text do blízka a vek nad 40 rokov? V tom prípade máte viac možností riešenia Vašej korekcie. Buď si môžete zvoliť okuliare do blízka s jednoohniskovými šošovkami, ktoré si nasadíte len keď si budete chcieť niečo prečítať alebo zapísať. V tomto prípade je Vaše videnie do blízka vyriešené, ale ako teraz budete pozerať na diaľku? Budete si skladať okuliare alebo pozerať ponad ne? A čo keď ešte k tomu vidíte zle na diaľku? Môžete si dať urobiť ešte ďalšie okuliare na diaľku alebo si dáte urobiť do jedného rámu tzv. bifokálne okuliarové šošovky. Z názvu vyplýva, že majú 2 ohniská. To znamená, že obsahujú zónu do diaľky a segment alebo zónu do blízka, cez ktorú sa budete pozerať pri činnostiach na blízku vzdialenosť.
Čo sa ale stane, keď sa ešte k tomu budete chcieť pozrieť na počítač? To nie je ani diaľka ani blízko, ten býva väčšinou vo vzdialenosti 50-100cm, čo už označujeme ako stredná vzdialenosť. Na to sú tu multifokálne okuliarové šošovky. Sú to šošovky, ktoré všetky tieto problémy so striedaním okuliarí alebo hľadaním si svojej správnej vzdialenosti približovaním alebo oddiaľovaním hlavy vyriešia. Veľa ľudí sa im bráni, lebo si myslia, že sú drahé, nezvyknú si na ne alebo im suseda, ktorá si kúpila najlacnejšie čínske multifokály z Ukrajiny dala zaručenú radu, že cez to sa nedá pozerať. Opak je pravdou. Odpadne Vám striedanie okuliarov ako pri jednoohniskových šošovkách na diaľku a na blízko. Oproti bifokálnym šošovkám Vám pribudne ďalšia stredná vzdialenosť a zabudnete na skok obrazu pri pohľade do blízka. A čo je najdôležitejšie všetko sa vyrieši jednými okuliarmi a zlepší sa Vám komfort pozerania. Tak prečo to neskúsiť?
Materiály okuliarových šošoviek
Čo sa týka používaných materiálov v dnešnej dobe sa najčastejšie používa plast a jeho odolnejšie formy ako sú polykarbonát a trivex. Pri plastových šošovkách a vyšších dioptrických hodnotách Vám ponúkneme stenčenia, ktoré sa pohybujú v rozmedzí 20% až 46%. V minulosti tak obľúbené sklenené okuliarové šošovky tvoria v súčasnosti len necelé 1% všetkých zákazok, boli prekonané vývojom, odolnosťou, ľahkosťou a bezpečnosťou plastových okuliarových šošoviek.
Úpravy okuliarových šošoviek
Štandardne pri každej okuliarovej šošovke doporučujeme dať si ju aj s povrchovými úpravami. Náš základný štandard zahŕňa antireflexnú úpravu, ktorá nám eliminuje odrazy a odlesky, prepúšťa viac svetla, zlepšuje komfort pozerania; tvrdenie, ktoré zlepšuje ochranu šošovky pred mechanickými vplyvmi, poškriabaním; hydrofóbnu úpravu, ktorá zarovnáva nerovný povrch antireflexnej úpravy čím bráni usádzaniu prachu a nečistôt a samozrejme plný PC+UV filter. Ponúkame aj prémiové úpravy ku ktorým patrí úprava na elimináciu modrého svetla z elektronických zariadení, neviditeľná antireflexná úprava alebo nadštandardné viacnásobné úpravy pri šošovkách od značky Nikon a Zeiss.
Pre viac informácií sa zastavte u nás v optike. Radi ochotne zodpovieme na Vaše otázke a poradíme Vám s výberom správnych okuliarov. Všetky okuliarové šošovky Vám brúsime a vsádzame do Vašich rámov výhradne v našej optickej dielni v Snine školenými optikmi s dlhoročnými skúsenosťami.
Zavrieť článok